Mezoterapi; uygulanacak ilacın çok ince bir iğne ile çok sayıda ve küçük miktarlarda deriye enjekte edilmesi olarak tarif edilebilir.

Hastanın öncelikle Dermatolog tarafından mezoterapi uygunluğu açısından değerlendirilmesi, diğer hastalıklarının ve kullandığı ilaçların sorgulanması gereklidir. Kullanılan maddelere karşı nadiren de olsa alerjik reaksiyon gelişebileceği için alerji öyküsü almak önemlidir.

Cilt yenileme, saç dökülmesi, çatlaklar (stria), selülit, rejüvenasyon, saç dökülmesi gibi durumlarda kullanılmaktadır. Mezoterapide kullanılan birçok ilaç ve kokteyller (karışımlar) bulunmaktadır. Bu karışımlar çeşitli vitaminler, mineraller, hiyarulonik asit, antioksidanlar ve proteinler gibi maddelerden oluşur.

Derinin parlaklığının artması, sıkılaşması, nemlenmesi ve yenilenmesi hedeflenir. Bu hedeflerle yüz ve boyun dışında el sırtı ve dekolte bölgesine de uygulanabilir. Yağ dokusunu inceltmek amacı ile gıdı, kol-bacak iç yüz, karın gibi vücut alanlarında kullanılabilir. Uygulama öncesinde uygulanacak anestezik kremler ağrıyı azaltabilir. Bazen mikroiğnele (stamp, dermapen) gibi yöntemlerle kombine edilebilir. Saç dökülmelerinde de tek başına, PRP ile dönüşümlü veya mikroiğneleme ile kombine şekilde kullanılabilmektedir.

Genellikle iyi tolere edilir. Uygulama sonrasında bazen küçük morarmalar gelişebilir. Uygulama sıklığı 1-4 haftadır.

  Bilgi Al  Translate »
  Canlı Destek
  WhatsApp
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?